יקב טוזקו TŰZKŐ Estate

במאה ה-17 הקימה משפחת האצולה ההונגרית אפוני (Apponyi) שמוצאה בצרפת את יקב TŰZKŐ (צור או אבן-אש, בתרגום חופשי) בכפר Bataapati שבדרום הונגריה ורכשה אדמות רבות בגבעות Szekszard הסמוכות באזור הקרוי Tolna. אחוזת היין התאפיינה ביצור יינות איכות בזכות טרואר מוצלח וחידושים בתהליכי הייצור.

בתום השלטון הקומוניסטי בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 משך הפוטנציאל הרב הגלום בכרמים וביקב את תשומת לבה של משפחת היין האיטלקית הנודעת Marchese Antinori והקבוצה בשיתוף עם Marchese Jacopo Mazzei , אף הוא בן למשפחת אצולת-יין איטלקית, רכשה את היקב בשנת 2000 וצרפה אותו לקבוצת היקבים הגדולה שלה.

ליקב מרתפי יישון לאחסנת יינות, אשר נחפרו באדמות הלס הרכות של האזור לפני למעלה מ-300 שנים, כמקובל באזור זה ובהונגריה כולה. במרתפים טמפרטורה ותנאי לחות קבועים ועושים בהם שימוש שוטף בהליכי היצור של היין המתישן, תכולת המרתפים כשש-מאות חביות יין מעץ אלון הונגרי (225 ליטר בעיקר) המתיישנות להן בשלווה ובנחת. 

כרמי אחוזת היין TŰZKŐ  משתרעים על פני 2600 דונם אשר 1700 דונם מהם סמוכים ליקב ובהם מגדלים זני גפנים שונים, ובהם – Gruner Veltliner, Traminer, Reisling (לבנים, כ-1200 דונם) ו –  Kekfrankos, Cabernet Franc (אדומים, כ-560 דונם). בחלקות גדולות-פחות מגדל היקב גם Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Chardonnay, Pinot Noir, Merlot. 

היקב הנמצא כ-150 ק"מ דרומית לבודפשט בירת הונגריה, בלב גבעות וכפרים ציוריים, בתנאי מיקרו-אקלים אידיאליים לגידול ענבי יין. 

היינות שמייצר היקב נודעים בארומות בולטות. הגפנים גדלים באדמות גיר ולס, המנקזות היטב את מי הגשמים. חלק מהכרמים נטועים באזורים שבהם הרכב הקרקע שונה, והדבר מקנה ליקב מנעד רחב של סוגי מיקרו-אקלים שונים ומגוון ייצור יינות רחב. מגון היינות שמיצר היקב הוא גדול – יינות זניים, אדומים, לבנים ורוזה, וממסכים שונים.

מנהל היקב – dr. Erdélyi Árpád  

היינן של יקב טוזקו TŰZKŐ Estate

ד"ר ארפד ארדיי dr. Erdélyi Árpád
מנכ"ל יקב טוזקו TŰZKŐ
Phd מאוניברסיטת ELTE בבודפשט
תעודת WSET, חבר הועד המנהל של ארגון אזורי היין ההונגרי ונציג אזור Tolna

"שינוי הקריירה שעשיתי בשנת 2008 מהאקדמיה לתחום היין,
והחבירה לקבוצת היין האיטלקית הנודעת Antinori, שהיקב שלנו הוא חלק ממנה, התגלו כמהלכים המוצלחים בחיי המקצועיים. אני שם דגש רב על גידול הענבים בכרמי היקב (1800 דונם, מתוך 27000 דונם כרמים של הקבוצה כולה ברחבי העולם), בשל החשיבות הרבה של כורמות טובה לאיכות היין.

אני נהנה לשמש שופט בתחרויות יין מקומיות ובינלאומיות (למשל Mundus Vini), משום שבהן נבחנת תוצאת עבודות הכורמות וייצור היין ביקב".

היינות של יקב טוזקו TŰZKŐ Estate

מכירת אלכוהול מותרת מגיל 18!

הכניסה לאתר זה מיועדת למי שמלאו לו 18 שנים

דילוג לתוכן