החביות שלנו מיוצרות בדרום הונגריה במפעל שרכש ידע איטלקי משלוש משפחות אצולת יין איטלקיות – אנטינורי, גמבה ומאציי. המפעל ממוקם על גדות הדנובה, אזור שבו מיצרים חביות שנים רבות והוא בעל מסורת נודעת של בעלי מקצוע. שני יערות אלון משמשים מקור איכותי  לבניית החביות המעולות. ליקבים ולייננים המזמינים חביות יש מספר אפשריות להתאים את החבית המוזמנת, מבחינת צורתה של החבית, סוג העץ והרכבו, וכן מידת הקלייה וסוג הקלייה, לזן הענבים, אזור הגידול שלהם, משך היישון בחבית, אופי היין וטעמם האישי.

European Coopers

חבתן – מפעל ליצור חביות בדרום הונגריה שהתבסס כשותפות בת עשרות-שנים בין מייסטר (רב-אמן) הונגרי ושלוש משפחות מאצולת יצרני היין האיטלקית – אנטינורי, גמבה ומאציי. המפעל ממוקם בעיירה- Palotabozsok שבדרום הונגריה על גדות הדנובה, אזור שבו ייצרו חביות והוא בעל מסורת נודעת של בעלי מקצוע. 

שני יערות אלון משמשים מקור איכותי  לבניית החביות המעולות של יורופיאן קופרס. יער  Zemplen  בצפון הונגריה ויער Mecsek שבדרום. תהליך בחירת העצים נעשית על ידי מנהל המפעל בקפידה והעצים נבחרים מאזורי גידול דומים ועקביים שנה אחר שנה.

לאחר קבלת העצים מהיערן, בולי העץ מבוקעים, נחתכים ללוחות ומונחים במבנה מיוחד באוויר הצח למשך 36 חודשים. לאורך התקופה מומטרים על העצים מי מעיין זכים הנשאבים מהמעיין הסמוך למפעל.

לחביות מבנה חזק במיוחד, והן מחוזקות בשש טבעות מתכת – שלוש בכל צד. רמת הגימור של החביות היא גבוהה במיוחד.

ליקבים ולייננים המזמינים חביות יש מספר אפשריות להתאים את היצור לזן הענבים, משך היישון בחבית, אזור הגידול וטעמם האישי:

  • מקור העץ: 100% מיער מסוים או שילוב עץ משני היערות
  • קליה:  מגוון רמות קלייה וטכניקות קלייה להדגשה או הפחתה של טעמי העץ ועשן 
  • גודל: מגוון גדלים מ 110 ליטר ועד 500 ליטרים

חביות האיכות של יורופיאן קופרס מיוצאות מהמפעל בהונגריה ליקבים ידועים באיטליה, אוסטרליה, ניו-זילנד, ארגנטינה, אוסטריה, צ'ילה, צרפת, גרמניה, ספרד ארה״ב ומשנת 2010 גם בישראל.

החביות משווקות בישראל תחת כשרות של הרב הראשי של הונגריה או כשרות בד"צ.

מר קרישטוף פלודונג  Kristóf Flódung –  בעלים-שותף ומייסטר ראשי

תשוקה לעץ ולקסם שבבניית חביות מלווה את קרישטוף מאז ימי ילדותו, ומאחוריו כבר יותר מחמישים שנות ניסיון מעשי בתחום זה; מצויד בכל אלה הקים מר פלודונג את החברה בראשית שנות ה-90' יחד עם משקיעים נוספים. החביות נבנות באהבה רבה מתוך רצון להעניק ליינן את הכלים הטובים ביותר להכנת יינות יוקרתיים וטובים במיוחד. קרישטוף נמלא גאוה וסיפוק כאשר הוא נוכח שוב ושוב שיינות יושנו בחביות שהוא ייצר זוכים להערכה מרובה, ניקוד גבוה של טובי המעריכים ובפרסים בתחרויות יין בינלאומיות. קרישטוף מאמין במעורבות אישית מתמדת שלו בכל שלבי הייצור, מבחירת העצים וכריתתם ועד גמר בדיקות האיכות של החבית המוגמרת בתום הליך היצור, ובחתירה שיטתית ומתמדת לשיפור החביות.

ד"ר קתלין פינטאצ'י dr. Pintácsi Katalin – מנהלת כללית

Phd בהיסטוריה של איטליה, כלכלנית, 15 שנים בתעשיית החביות, מנהלת כללית של European Coopers מאז שנת 2010. משפחתה של קתלין שמרה תמיד על מסורת של ייצור יין, ויין תפס מאז ומעולם חלק מרכזי ומשמעותי בהווי חייה. קתלין שואפת להדגים את גדולתו ותפארתו של עץ האלון ההונגרי, ולהוכיח את תרומתו העצומה לשיפור הליכי היישון של יינות משובחים וטעימים מכל רחבי העולם.

מידות החביות

110L

Height mm

760

Head diameter mm

460

Bilge diameter mm

560

Stave thickness mm

270

Net weight kg

25

Bunghole mm

50

225L | Bordeaux

Height mm

950

Head diameter mm

510

Bilge diameter mm

710

Stave thickness mm

270

Net weight kg

50

Bunghole mm

50

228L | Burgundy

Height mm

880

Head diameter mm

600

Bilge diameter mm

720

Stave thickness mm

27

Net weight kg

50

Bunghole mm

50

300L

Height mm

960

Head diameter mm

650

Bilge diameter mm

780

Stave thickness mm

27

Net weight kg

60

Bunghole mm

50

350L

Height mm

1050

Head diameter mm

660

Bilge diameter mm

830

Stave thickness mm

27

Net weight kg

75

Bunghole mm

50

400L

Height mm

1070

Head diameter mm

730

Bilge diameter mm

850

Stave thickness mm

27

Net weight kg

80

Bunghole mm

50

500L

Height mm

1080

Head diameter mm

800

Bilge diameter mm

950

Stave thickness mm

27

Net weight kg

95

Bunghole mm

50

סוגי קליה

קליה לייט

תהליך:
קליה סטנדרטית בתהליך מסורתי באש גלויה 30-20 דקות קליה
תוצאה:
טעמים קלים של העץ
התאמה:
יינות לבנים

קליה מדיום

תהליך:
קליה סטנדרטית בתהליך מסורתי באש גלויה 40-35 דקות קליה
תוצאה:
טעמים בינוניים של עץ ועישון
התאמה:
יינות אדומים בינוניים

קליה מדיום פלוס

תהליך:
קליה סטנדרטית בתהליך מסורתי באש גלויה 45+ דקות קליה
תוצאה:
טעמים עזים של עץ ועישון
התאמה:
יינות אדומים כבדים לזמן ממושך בחבית

קליה לונג

תהליך:
החבית מוכנסת לתיבת מתכת לאחר קלייה איטית וקלה.
תוצאה:
רמת קליה עדינה ואלגנטית יותר, תוך עידון ארומות הקליה והפחתה של טעמי האלון.
התאמה:
הדגשת טעמי פרי בעיקר ביינות אדומים

קליה ספיישל

תהליך:
קליה בחימום ללא אש.
תוצאה:
רמת קליה עדינה ואלגנטית יותר ללא טעמי עישון, המאפשרת הדגשת טעמי פרי ביין.
התאמה:
יינות לבנים

קליה שיוף

תהליך:
שיוף הדופן הפנימית של החבית לאחר קלייה.
תוצאה:
הפחתה של טעמי העישון.
התאמה:
יינות בחביות 500L בלבד

ארומות

עץ אלון מיערות זמפלן, בטוקאי שבצפון-מזרח הונגריה (Zemplen)

מאפיינים – מזג אויר קר ואדמה וולקנית, הכוללת גם בזלת, משמעה צימוח אטי של העצים וצפיפות עץ גדולה יותר. (very-tight grain)

זמפלן קליה מדיום פלוס

זמפלן קליה מדיום פלוס

טעמים

הארכת משך הקליה תפגין טעמי קקאו, אגוזים קלויים, קינמון וטעמי קפה קלוי, ותרכך את השפעת הטנינים. אידאלית ליינות בעלי מבנה הזקוק לתקופות יישון ממושכות בחבית.

מתאים גם לסוג הענבים

קברנה סוביניון; פטי וורדו; סירה; מלבק ; טאנט; מרלו (ישראלי)

זמפלן קליה מדיום

זמפלן קליה מדיום

טעמים

השפעת הטנינים של חבית הזו גדולה יותר מזו של הטנינים בחבית מיער Mecsek. החבית מתאפיינת בעושר טעמי תבלינים, קליה וקפה

מתאים גם לסוג הענבים

 קברנה סוביניון; פטי וורדו; סירה; מלבק; טאנט; מרלו (ישראלי), מורוודר

זמפלן מדיום לונג

זמפלן מדיום לונג

טעמים

קליה ממושכת בטמפרטורה נמוכה יותר, מקטינה את השפעת הטנינים, מעצימה טעמי אפיה ווניל ומעניקה נופך עגול, חלק ומלא ליין. הטנינים בחבית הזו נוטים להיות נעימים ומשיים.

מתאים גם לסוג הענבים

שרדונה; רוסאן; מרסאן; ויוניה; גווצטרמינר; סוביניון בלאן  (פומה בלאן); קריניאן; גרנאש; סירה; פטי סירה; פטי וורדו; מורוודר; קברנה פרנק; מרסלאן; זנים ישראליים מקומיים

עץ אלון מיערות מצ'ק בדרום-הונגריה (Mecsek)

מאפיינים – קליל יותר, יותר טנינים מאשר באלון מזמפלן ונוכחות מורגשת יותר של תבלין מתוק. החביות מעץ זה מתאימות מאוד למבחר היינות הלבנים והאדומים הישראליים שנוטים להיות בעלי חמיצות בינונית-גבוהה וטנינים בינוניים עד גבוהים. בחביות הללו ריכוז טבעי גבוה של טעמי וניל ועץ אלון טרי קלוי (וניל ולקטונים של אלון) הולמים יינות שמבקשים להיות נחשקים מבחינת טעמם ונגישים לצריכה מיידית. מבנה העץ הזה פחות צפוף מהעץ ביערות זמפלן (tight grain)  מאפשר מיקרו-אוקסידציה מהירה יותר ולכן מקטין את תקופת היישון עבור חלק מזני הענבים.

מצק

טעמים

קליל יותר, פחות טנינים ונוכחות מורגשת יותר של תבלין מתוק. החביות מעץ זה מתאימות מאוד למבחר היינות הלבנים והאדומים הישראליים שנוטים להיות בעלי חמיצות בינונית-גבוהה וטנינים בינוניים עד גבוהים. בחביות הללו ריכוז טבעי גבוה של טעמי וניל ועץ אלון טרי קלוי (וניל ולקטונים של אלון) הולמים יינות שמבקשים להיות נחשקים מבחינת טעמם ונגישים לצריכה מיידית. מבנה העץ הזה פחות צפוף מהעץ ביערות זמפלן (tight grain)  מאפשר מיקרו-אוקסידציה מהירה יותר ולכן מקטין את תקופת היישון עבור חלק מזני הענבים.

מתאים גם לסוג הענבים

רוסאן; מרסאן; ויוניה; מוסקט; גוורצטרמינר; קריניאן; קברנה פרנק; מרסלאן; פטי וורדו; פטי סירה;  סירה

חביות MIX) Mecsek+Zemplen)

היצרן European Coopers  משלב עץ משני היערות ביצירת חבית MIX. חבית זו נהנית מיתרונותיהם של שני סוגי העץ – פרופיל התבלינים הארומטי של עץ Mecsek בשילוב עם הטנינים והעוצמה של Zemplen. החבית וורסטילית ואלגנטית, מבלי ליצור השפעת-יתר. החבית הזו מציעה מגוון אפשרויות שימוש המתאימים למנעד רחב של זני ענבים ויינות ולסגנונות יצור יין שונים והעדפות אישיות של היינן. דגם MIX  מתאים לזנים ים-תיכוניים בעלי מבנה טיפוסי (של חומציות ושל טנינים) והוא מאפשר ליין להנות מתיבול עדין וגם ממיקרו-אוקסידציה ללא תוספת טנינים.

מיקס מדיום פלוס

מיקס מדיום פלוס

טעמים

 שילוב העוצמתיות של זמפלן והארומטיות של מצ'ק, יחד עם קליה שמוציאה את הטנינים ומפתחת טעמי קפה וקקאו. תוספת הקליה מועילה להעשרת יינות אדומים לטעמים וגוף מלאים, והיא גם מסייעת ליינות לבנים ליצור גוף-מלא. טעמים מובהקים ומודגשים של עישון ותבלינים ללא טנינים אגרסיביים, מסייעים להשגת איזון ביינות המצריכים קשת מלאה של המבנה הפנולי אבל בלי הגזמה ותוך שמירת איזון הרמוני 

מתאים גם לסוג הענבים

שרדונה; רוסאן; מרסאן; שנין בלאן; קברנה סוביניון; סירה; קברנה פרנק; קריניאן; טנאט; פטי וורדו

מיקס מדיום

מיקס מדיום

טעמים

משלבת עוצמתיות של זמפלן וארומטיות של מצ'ק ומתאימה ליינות המצריכים טקסטורה מבנית וגוף. חבית אידיאלית ליינות מיושנים 10 חודשים ויותר. נוכח ארומטיות נמוכה (יחסית לזמפלן) החבית מתאימה לזני ענבים ברמת-הבשלה פנולית גבוהה ומאפשרת לזנים רבים להביא את המיטב שבהם לידי ביטוי.

מתאים גם לסוג הענבים

שרדונה; רוסאן; מרסאן; שנין בלאן; סמיון; קברנה סוביניון; סירה; קריניאן; קברנה פרנק; מרלו

קליה מיוחדת (Special Toast)

הליך ייחודי שבו היצרן "קולה" את החבית ללא חשיפה של החבית לאש גלויה. טכניקה חדשנית באופן יחסי מאפשרת ריכוך את המבנה הטניני תוך הימנעות מיצירה של ארומות נדיפות. השפעותיה של חבית שעברה קליה מיוחדת הן יותר ניטרליות והיא מתאימה ליינות אדומים בעלי פרופיל ארומטי עדין, יינות לבנים ארומטיים, ויינות שמיקרו-אוקסידציה מיטיבה איתם. למי שמבקשים ליישן יינות רוזה החבית הזו מושלמת.

מתאימה לזני ענבים – סוביניון בלאן; פינו גרי; גרנאש בלאן; ויוניה; שרדונה; גרנאש; פטי סירה; סירה; מרסלאן

חבית משויפת Shaved Barrel) - lgy)

תהליך יצירתי זה הוא מעולה עבור מי שמבקשים לשלוט בעוצמת ארומות הקליה. באמצעות שיוף מתון ועדין של השכבה הפנימית והקלויה של החבית, מוחלשים טעמי הקפה, השוקולד וטעמי התבלינים המתוקים ומאוזנים על ידי טעמי עץ אלון חדש ונגיעות של וניל. המורכבות הארומטית של החבית תורמת באופן מושלם ליינות בעלי גוף בינוני, שרוצים לשמרם ככאלה, החבית אידיאלית ליינות לבנים וליינות אדומים בעלי גוף בינוני, והיא מאזנת היטב את השפעת העץ.

ניתן לקבל רק בחביות 500L 

מתאימה לזני ענבים – שרדונה; ויוניה; שנין בלאן; רוסאן; קברנה סוביניון; מרלו; סירה; גרנאש; זנים אדומים מקומיים (ביטוני, בלדי וכיוצא באלה); מרסלאן

למידע נוסף והזמנות, כתבו לנו:

מכירת אלכוהול מותרת מגיל 18!

הכניסה לאתר זה מיועדת למי שמלאו לו 18 שנים

דילוג לתוכן